Śrutowanie jest metodą czyszczenia, wzmacniania (shot-peening) lub polerowania metalu. Śrutowanie jest powszechnie stosowane w przemyśle metalowym, włącznie z samolotowym, samochodowym, konstrukcyjnym, odlewniczym, budowy statków, kolejowym i wielu innych. Stosowane są dwie technologie: śrutowanie wirnikowe i pneumatyczne.
Śrutowanie wirnikowe
Śrutowanie wirnikowe zamienia energię silnika elektrycznego na czyszczącą energię kinetyczną turbiny wyrzutowej. Wydajność każdej turbiny waha się od ok. 60 kg na minutę do 1200kg/min. Najbardziej wydajne urządzenia używane są do obróbki dużych części przeznaczonych do odrdzewiania, łuszczenia, gładzenia, piaskowania lub czyszczenia innego typu.
Często metody przenoszenia i natura czyszczonych elementów określają rodzaj urządzenia śrutującego: począwszy od prostych urządzeń warsztatowych, do zintegrowanych, w pełni automatycznych maszyn z manipulatorami do całych serii produkcji samochodowych, z transporterami rolkowymi i systemami usuwania zendry.
Czyszczenie pneumatyczne
Oczyszczarki pneumatyczne występują w formie komór strumieniowych lub kabin pneumatycznych, media czyszczące są przyśpieszane pneumatycznie sprężonym powietrzem poprzez dysze skierowane na komponenty. Do specjalnych zastosowań można używać mieszaniny wodnej, tzw. mokre strumieniowanie.
Zarówno w czyszczeniu pneumatycznym, jak i mokrym, dysze mogą być zamocowane na stałe lub kierowane ręcznie przez operatora, automat lub robota.
Zadanie czyszczenia określa użycie mediów ostrych, w większości przypadków można stosować wszelkie ścierniwa sypkie.